DWA ZESPOŁY ZJEDNOCZONE W CELU WSPARCIA KOBIET W CIĄŻY

Wpływ stresu jest niekiedy większy także dlatego, że stan fizyczny kobiety ze stwardnieniem rozsianym powoduje nasilenie astenia, czyli uczucia skrajnego zmęczenia, które również determinuje silny stan lęku przed narodzinami dziecka. matka obawia się, że nie będzie w stanie odpowiednio zaopiekować się noworodkiem.

W niektórych przypadkach trudności motoryczne, które mogą być jednym z objawów stwardnienia rozsianego, stają się bardziej widoczne, ponieważ ciąża w oczywisty sposób pociąga za sobą znaczny wzrost masy ciała. Przyrost masy ciała sprawia, że ​​chodzenie jest bardziej męczące, ze wszystkimi psychologicznymi przywiązaniami, które powoduje kaskada. podwójne dbanie o siebie w ciąży

PROJEKTY „SOS MAMMA” i „SMAMMA”: DWA ZESPOŁY ZJEDNOCZONE W CELU WSPARCIA KOBIET W CIĄŻY

Urodzony w kwietniu 2012 roku ze współpracy U.O.C. Psychiatrii i U.O.C. Położnictwa i Ginekologii Polikliniki Tor Vergata w Rzymie projekt „SOS Mamma” powstał, aby zapewnić ważne wsparcie kobietom w ciąży i po porodzie.

Jest to w rzeczywistości stanowisko słuchania dla przyszłych i młodych matek, którego celem jest zapobieganie i leczenie depresji w okresie okołoporodowym.

Biurko SOS Mamma ściśle współpracuje z drugim projektem, „SMamma”, zainaugurowanym w maju 2016 r. w Regionalnym Centrum Referencyjnym ds. Stwardnienia Rozsianego Polikliniki Tor Vergata, prowadzonym przez prof. Girolamę Alessandrę Marfię.

SMamma to specjalna klinika dedykowana kobietom ze stwardnieniem rozsianym, które stoją w obliczu ciąży, zapewniająca zintegrowaną ścieżkę opieki multidyscyplinarnej, w której wizyty są tak skonstruowane, aby zagwarantować pacjentce bezpośredni dostęp do różnych specjalistów.

Interdyscyplinarny zespół kliniki SMamma, składający się w istocie z neurologów, pielęgniarek, ginekologów, położników, immunologów i psychiatrów, pozwala pacjentom na skorzystanie z pełnej i specjalistycznej pomocy, zarówno z fizycznego, jak i psychologicznego punktu widzenia. Wstęp

Grzybniak, zwany także zaśniadem pęcherzykowatym, zaśniadem bąblowatym, zaśniadem bąblowatym lub ciążą zaśniadową, jest nieprawidłową formą ciąży, w której zapłodniona jest komórka jajowa, ale nie jest żywotna, późniejsze wszczepienie nie może zagwarantować powstania zdrowego łożyska ze względu na uwarunkowania genetyczne błędy obecne w zarodku.

Obserwuje się natomiast rozwój wewnątrz macicy nieprawidłowego łożyska w postaci masy torbieli (małych woreczków wypełnionych płynem), które nie byłyby w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dla rozwoju płodu .

Ta masa jest uważana za łagodną postać przednowotworową (w 80% przypadków) guza trofoblastu, tkanki, która zapewnia odżywianie płodu.

Częściowo, gdy występuje płód, który jednak nie jest w stanie się rozwijać i przeżyć (wraz z tkanką patologiczną może również rozwijać się normalna tkanka łożyska).Ciąża zaśniadowa może przekształcić się w poronienie samoistne, w przeciwnym razie konieczna jest rewizja jamy macicy (poszerzenie i wyłyżeczkowanie).

Niewielki odsetek (około 3%) znamion gąbczastych ulega zwyrodnieniu, powodując karyocarcinoma, które są bardzo niebezpieczne i zagrażające życiu z powodu szybkich przerzutów do krwiobiegu i naczyń limfatycznych. Całkowity kret groniasty jest bardziej zagrożony karyocarcinoma.

Symptomatologia ciąży zaśniadowej jest początkowo porównywalna z ciążą fizjologiczną, ale później często obserwuje się silne nudności i wymioty, ciemne krwawienia z pochwy i bóle miednicy; pacjentka wydaje się być w ciąży, ale wzrost macicy obserwowany w USG wydaje się nieproporcjonalny i bardzo szybki w porównaniu z normalną ciążą.

Podmioty najbardziej dotknięte chorobą to kobiety w wieku poniżej 17 lat lub powyżej 35 lat; co więcej, bardziej prawdopodobne jest wystąpienie narośli gąbczastych u kobiet, które już cierpiały na nią podczas poprzedniej ciąży.

Diagnoza, po wstępnym badaniu fizykalnym przeprowadzonym przez ginekologa, obejmuje wykonanie USG, badań krwi i biopsji w celu wykluczenia złośliwości guza.

Leczenie składa się z histerosukcji lub rozszerzenia i łyżeczkowania (dwóch najczęściej stosowanych zabiegów ginekologicznych w celu przeprowadzenia dobrowolnej aborcji) z aspiracją w celu usunięcia masy guza; później, jeśli masa się utrzymuje, może być również potrzebna chemioterapia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się guza. Koło hydrauliczne może mieć różne pochodzenie:

  1. Całkowita ciąża zaśniadowa: komórka jajowa jest zapłodniona przez jeden lub dwa plemniki, ale cały materiał genetyczny ma pochodzenie ojcowskie (matczyny zaginął lub nie funkcjonuje);
  2. Częściowa ciąża zaśniadowa: obserwuje się powstawanie zapłodnionego jaja z podwojonym genetycznym układem ojcowskim i matczynym, stan, który jest jednak niekompatybilny z życiem. Dzieje się tak najczęściej, gdy dwa plemniki zapładniają komórkę jajową.

To, co dzieje się dalej, nie zostało jeszcze w pełni wyjaśnione, ale zmieniony materiał genetyczny determinuje nadmierną proliferację trofoblastu (tkanki komórkowej, z której normalnie powstaje łożysko), co determinuje tworzenie się łagodnej masy w macicy: kosmków kosmówki do tworzenia torbielowatych mas na łożysku.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka ciąży zaśniadowej to:

  1. Historia ciąży molowej
  2. Wiek poniżej 17 lat lub powyżej 35 lat (ze zwiększonym ryzykiem powyżej 40 lat)
  3. Pochodzenie etniczne azjatyckie (przyczyna tego odkrycia epidemiologicznego nie jest jeszcze jasna)

  4. Wady komórki jajowej lub nieprawidłowości macicy
  5. Niedobory żywieniowe

Objawy

Ciąża zaśniadowa może w wielu przypadkach przebiegać bezobjawowo i ustępować jako poronienie; u wielu kobiet objawy są podobne do objawów zdrowej ciąży, jednak macica ma tendencję do powiększania się przy zbyt szybkim wzroście.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy pieprzyka groniastego obejmują:

  1. Szczególnie silne nudności i wymioty
  2. Ubytek krwi z pochwy, koloru brązowego, któremu często towarzyszą fragmenty tkanek (w postaci cyst, które są woreczkami wypełnionymi płynem)
  3. Obrzęk i ból miednicy.
🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz