Dom, Ogród

Parametry pomp ciepła i ich rodzaje – co wybrać?

Pompę można mieć w każdym domu jako pomoc przy osuszaniu piwnicy – mała pompa dostępna w każdym sklepie z artykułami do domu. A również prywatny odbiorca ma okazję się pokusić o kupno pompy cieplnej popierającej odwierty geotermalne w ocieplaniu podłogowym lub ewentualnie cieplnym danego obiektu. To są materiały użytkujące właściwości pomp. Same pompy możemy podzielić na pompy wirowe krętne, jakie sprężają ciecz bądź osad za pomocą wirnika, który tworzy zjawisko ssania oraz na pompy wirowe krążeniowe, jakie same zasysają ciecz tylko pobierając energię elektryczną lub też z silnika. Drugą branżą są pompy wyporowe – instalacja fotowoltaiczna Wrocław.

Rezultat zasysania odbywa się przy użyciu tłoka, kół zębatych, śruby, membrany lub też nawet elastycznych ścian pompy, które przesuwają transportowaną ciecz w obrębie pompy. Czy to pompa krętna lub wyporowa, każda bazuje na trzech koronnych charakterystykach. Są to: zdolność produkcyjna wyrażona w litrach na sekundę, wysokość podnoszenia, lub też optymalne ciśnienie i moc, która podawana jest jako iloczyn dwóch poprzednich. Używanie ciepła nagromadzonego w płaszczu ziemi jak oraz tego, które się z niej wydobywa nazywa się procesem pozyskiwaniem energii geotermalnej. Tak zdobyte ciepło należy do odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr, czy promienie słoneczne.

Oznaczamy je odnawialnymi, ponieważ ich źródła są niewyczerpywane. Stają się coraz modniejsze i atrakcyjniejsze ponieważ ich używanie nie naraża atmosfery na zanieczyszczenia. W energii geotermalnej prócz samego ciepła pobranego z gruntu wykorzystuje się również wody gruntowe, które pompy ciepłownicze pobierają z odwiertów w pewnych momentach bezpośrednio do instalacji zamontowanej jako nagrzewanie podłogowe w danym domu. By dostarczyć sobie ciepłego źródła z wód termalnych stosuje się tzw. odwierty geotermalne. Głębokości na które zapuszcza się wiertło wiertnicy nie są z góry narzucone, bo poziom wód gruntowych jest różny oraz wynosi od 2m aż do 150 metrów. Im woda jest głębiej tym jest cieplejsza, a jej temperatura nie zależy od pory roku panującej na powierzchni ziemi.