Motoryzacja, Transport

W jaki sposób sprawdzać auto przy zakupie i w jaki sposób wygląda pierwszy serwis po kupnie?

Nie każdego stać na pionierskie auto, które dopiero co zjechało z linii produkcyjnej i pięknie przedstawia się w salonie samochodowym. Z tego powodu wielu z nas wyszukuje okazji w Internecie bądź w komisach samochodowych czy miejscowych ogłoszeniach, chcąc zakupić właściwe auto za dobrą cenę. To kłopotliwe nie jest to łatwe, ponieważ oszuści wprost zacierają ręce na nich nie podejrzewających ewentualnych kupców.

Na szczęście są pewne zasady, jakimi wypada kierować się przy kupnie samochodu, by nie popełnić jednego z najogromniejszych, kosztujących nas masę pieniędzy błędu. Co wobec tego należy robić? Po pierwsze, nie wierzmy w cuda – jeżeli na rynku jakieś auto kosztuje mniej więcej tyle samo, z różnicą kilkuset złotych, to odnalezienie okazji wartej kilka tysięcy mniej ma obowiązek wzbudzać podejrzenia. Nie ufajmy w cuda – bądźmy bojaźliwi, sprawdzajmy. Mamy do tego prawo, a godnie jest to nasz obowiązek – jeżeli już jedziemy po auto, to weźmy ze sobą specjalistę, mechanika, najporządniej takiego, który ma własny sprzęt umożliwiający sprawdzenie auta pod kątem tego, co przeszedł przez cały czas eksploatacji, a ufajcie, że zdarzają się w samej rzeczy cuda – należałoby także wykorzystać czy warto stosować płukanke do silnika. Kto nie słuchał historii o znajomym, jaki zakupił rzekomo okazyjnego mercedesa, nie sprawdził go, a po jakimś czasie okazało się, że będzie to połączenie dwóch aut? Niewiarygodne a jedna zdarza się. Jeśli nie mamy możliwości zabrania ze sobą mechanika, najzwyczajniej w świecie poprośmy właściciela o możliwość udania się do stacji kontroli pojazdów, tam na pewno sprawdzą auto oraz wydadzą werdykt, jeśli nie będzie na to pozwalał, to oznaka, że z pewnością coś ukrywa.

Następna kwestia to dokumenty – pamiętajmy, aby je sprawić, ale nie wierzmy w nie jak w świętość, pieczątki bo nie są skomplikowane do podrobienia. Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach, jednak równocześnie każdy z nas myśli, że nigdy w życiu nic złego mu się nie stanie, więc właściwie po co ma się ubezpieczać? Tym o wiele bardziej po co ma ubezpieczać swoje auto od wypadku, przecież jest solidnym kierowcą.