Do jakich zastosowań wykorzystuje się hydraulikę siłową

Nowoczesny przemysł korzysta z wielu technologii, między innymi takich, jakie wymyślone zostały wiele lat temu. Ta ostatnia kwestia na przykład dotyczy hydrauliki siłowej, której pierwsze początki sięgają wielu lat temu. Oczywiście współcześnie ta technologia bardzo mocno została rozbudowana w stosunku do tego co było kiedyś, lecz główna zasada działania pozostała ta sama. Generalnie układy hydrauliczne składają się z kilku głównych elementów.

Podstawowa baza to trzy główne, to znaczy pompa, przewody i siłowniki. Ale często są również dokładane jakieś inne mechanizmy, mocno zwiększające funkcjonalność. Wszystkie te elementy łączone są w jeden szczelny układ, działający pod dużym ciśnieniem. Sama pompa jest odpowiedzialna za wytworzenie roboczego ciśnienia, jakie przy pomocy wytrzymałych przewodów jest doprowadzane do siłowników wprawiając je w ruch.

Wykorzystanie prostych praw fizyki daje możliwość uzyskania sił o dużej wartości, dlatego też zastosowanie układów tego typu jest naprawdę szerokie. Stosuje się je powszechnie tam, gdzie jest potrzeba dużej wydajności. Czyli na przykład w przemyśle górniczym, energetycznym czy budowlanym, ale też motoryzacji i rolnictwie. Układy hydrauliczne mają zróżnicowane gabaryty oraz wydajność. Największe z nich obsługiwać mogą łyżki czy dźwigi o wielu tonach, generując przy tym bardzo dużą siłę. Projektami i wykonaniem tego typu układów dużo firm się zajmuje, tak więc nie powinno być dużego problemu ze zrealizowaniem tego typu zlecenia.

Podczas projektowania są obecnie wykorzystywane zaawansowane narzędzia i programy informatyczne, które zawierają bazy elementów razem z technicznymi parametrami. Ułatwia to znacznie proces projektu, ale też i późniejszego wykonania, ponieważ korzysta się ze standardowych elementów, cały czas dostępnych. Jest to praktyczne rozwiązanie także z powodu dostępności zamiennych części. Jeśli taki układ się zepsuje, to wystarczy odwiedzić jakiś zawór hydrauliczny sklep i zamówić w nim co potrzebne.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz